נגישות אתר

נגישות אתרי אינטרנט היא חובה לא רק מוסרית אלא גם על פי החוק ('חוק שיוויון לאנשים בעלי מוגבלויות'),

אילו אתרים מוכללים בחוק הנגישות?

יש כמה קריטריונים לנושא הנגשת אתר (וניתן ורצוי לבדוק אותם מפעם לפעם על מנת לוודא שלא השתנו), עם זאת בחוק מצויין שכל אתר אינטרנט שנותן שירות לציבור ושמחזורו העיסקי עולה על כ- 100,000 ש"ח בשנה יהיה נגיש,

אז מה זה אומר נותן שירות? 

בפועל – כל אתר נותן שירות, או של מסחר או של מידע (בכלל התחומים – רווחה, בריאות, פנאי, ספורט וכו')

 

איך זה בא לידי ביטוי הנגישות?

הנגישות יכולה לבוא לידי ביטוי בגודל פונט, פלטת צבעים, שלכל תמונה יהיה מלל (על אף שלא רואים זאת באתר זה חשוב לאנשים בעלי מוגבלות בראייה כאשר המחשב שלהם מקריא את התיאור תמונה "alt" שמציין מהי התמונה) ועוד,

לדוגמה שלא יהיה פונט ירוק על רקע ירוק כי אנשים שיש להם מוגבלות ראייה עלולים להתקשות לקרוא את המלל – ז"א האתר אינו נגיש עבורם.

רמת הנגישות הנדרשת כיום בחוק הינה רמה AA.

האם יש לי אחריות לתכני צד ג' שאינם נגישים? -לא, החוק קובע כי אם מפנים לאתר צד ג' או לתכנים שאינם בתוך האתר ששיך לי, אין לי אחריות על כך מבחינת נגישות, עם זאת במידה והעלתי מסמכים (באתר שלי) גם הם מחוייבים להיות נגישים.

לאחר הנגשת אתר צריך גם לכלול 'הצהרת נגישות' באתר המפרט בין היתר את ההתאמות שמבוצעות בו.

האם תוסף נגישות מספיק עבורי ואם לא אז מה כן צריך לעשות?

אז חשוב לדעת שתוסף נגישות לבדו אינו מספק אישור נגישות הסיבות לכך מגוונות אבל גם הגיוניות – התוספים לרוב הם גנרים ומוסיפים אופציות אך הם לא בודקים את האתר ולא מתייחסים לאתר עצמו למשל האם יש תיאור לכל תמונה?

כאשר רוצים לקבל אישור לגבי נגישות אתר צריך לפנות לחברה מוסמכת לנגישות אתרים. שם הם עוברים על כך האתר ומעבירים רשימת תיקונים שצריך לשנות.

מי שבונה את האתר לא יכול להנפיק את האישור, זה תמיד צריך להיות חברה חיצונית (צד ג') מאחר שלא יעלה על הדעת שאותו אדם שבנה את האתר גם יבקר את עבודתו שלו… ולכן פונים לחברה מוסמכת.

לאחר אישורה – והאתר אכן מונגש.

ואם האתר שלי לא מונגש כחוק מה זה אומר?

אם האתר לא מונגש כחוק אתם עלולים להיתבע (לצערי שמעתי על מקרים שאנשים מחפשים באופן אקטיבי אתרים שצריכים להיות מונגשים אך הם אינם ומגישים תובענה כנגדם) יש פרק זמן קצר לתיקון אחרי שדורשים זאת מכם (לא תמיד זה מספיק על מנת להנגיש את האתר) ואחרי זמן זה ישנו קנס שיכול להגיע עד כמה עשרות אלפי שקלים ולמעלה מזה.

 

המלצה שלנו – עשו מאמץ והנגישו את האתר שלכם (גם אם אין לכם חובה משפטית לכך)